Wabi Sabi – błędne rozumiane na Zachodzie.

0
510
Rate this post

Błędne rozumienie Wabi Sabi

W obecnych czasach filozofia ta staje się coraz bardziej popularna na Zachodzie i jest traktowana jako trend na coś nowego. Niestety większość ludzi pragnących poznać tajemnice Wabi Sabi natrafia na fałszywe źródła informacji, które są zupełnie nowymi teoriami stworzonymi na Zachodzie, często pod potrzeby klienta. Przerobione i uproszczone znaczenie tej filozofii  przedstawia fałszywy obraz mający niewiele wspólnego z prawdziwą filozofią.

Błędne jest także rozumienie oraz brak umiejętność odbioru form estetycznych. Wiąże się to z tym, że japoński koncept odczuwania i kreowania piękna różni się radykalnie od tego na Zachodzie. Zachód i Japonia to zupełnie dwa  odmienne światy, jak dwa bieguny, plus i minus czy dwa kolory czarny i biały.

Jeśli ktoś na Zachodzie potrafi opisać i wytłumaczyć czym jest Wabi Sabi na podstawie kilku kluczowych słów i prezentuje teorie tłumacząc, że jest to „według Wabi Sabi” można być pewnym, że to wszystko jest kreacją Zachodu i nie ma nic wspólnego z prawdziwym Wabi Sabi. Nie ma czegoś takiego jak: „według Wabi Sabi” gdzie można postępować za daną teorią, ani, że człowiek jest Wabi Sabi, ma cechy Wabi Sabi, ani że się staje Wabi Sabi.

Poznanie tej filozofii wymaga czasu i praktyki, umiejętności odczuwania i wzorowaniu się na właściwych przykładach których niestety brak. Problem polega na tym, że zachodnie wersje całkowicie zniekształcają oryginalny obraz i przesłanie tej wyjątkowej filozofii. Na Zachodzie stworzono coś zupełnie innego i przypięto jedynie napis „Wabi Sabi”  tłumacząc zainteresowanym tą filozofią zupełnie inne, często własne teorie mające bardzo niewiele wspólnego z prawdą.

Instytut Wabi Sabi podczas roku 2010-2011 przeprowadził ok. 230 wywiadów z Japończykami mieszkającymi w Japonii. Zostali oni poddani testom w celu ocenienia, co myślą na temat zachodnich wersji Wabi Sabi. Mieli oni wgląd w książki znanych zachodnich autorów, tekstów i zdjęć znanych magazynów oraz stron internetowych podających się za ekspertów tego tematu. Po przeglądzie materiałów Japończycy byli zaszokowani tym, jak bardzo zniekształcono wizerunek Wabi Sabi na Zachodzie. Według nich, to co jest prezentowane poza Japonią jako Wabi Sabi, w żaden sposób nie odpowiada prawdziwości tej filozofii. Więcej na ten temat znajdziesz w książce „Mistyczne sekrety Wabi Sabi”.