Guadalajara

0
1283
5/5 - (1 vote)

Guadalajara jest stolicą stanu Jalisco a także jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Miasto usytuowane jest w centralnym regionie stanu w pacyficzno ? zachodniej części Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Guadalajara jest drugim pod względem zaludnienia (zaraz po stolicy kraju Meksyku) miastem w Meksyku, w którym mieszka około milion sześćset tysięcy osób a całą aglomeracja liczy sobie cztery miliony trzysta trzydzieści tysięcy ludzi. Obszar Guadalajary jest także drugim obszarem na terenie tego kraju pod względem gęstości zaludnienia.
W Guadalajarze rozwinięty jest przemysł zarówno tradycyjny bazujący na produkcji butów, tekstyliów i przetwórstwo spożywcze, ale dzięki międzynarodowym firmom rozwinęły się także nowe zwłaszcza technologie informatyczne.
Miasto uważane jest także za centrum kultury Meksykańskich Stanów Zjednoczonych i kolebkę Mariachi czyli charakterystycznej dla Meksyku muzyki i muzyków ją uprawiających. W mieście odbywają się duże imprezy kulturalne na przykład Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
W obrębie historycznej części miasta jest usytuowanych wiele pięknych miejsc wartych zwiedzenia chociażby piękne parki i place.
Są także piękne zabytki jak na przykład Katedra Metropolitalna, której budowa zaczęła się już w 1558 roku (w dziewiętnastym wieku trzęsienie ziemi zniszczyło dwie wieże, które zostały jednak gruntownie odbudowane). Katedra uważana jest za jeden z ważniejszych symboli miasta.
Innymi ciekawymi budowlami są Pałac Sprawiedliwości, stary budynek Uniwersytecki oraz liczne tutaj budowle sakralne przypominające, że kościół katolicki miał w tym rejonie świata swój wkład w jego rozwój.

Źródło: https://eduplanner.pl/sloneczny-dom-z-wejsciem-od-poludnia-wnetrze-pelne-swiatla-od-rana-do-wieczora/