Włochy

0
1152
5/5 - (1 vote)

Włochy

Alla moda!

Świadomi trendów w modzie Włosi nawet w upalne letnie dni ubierają się elegancko. Kto nie chce przyciągać zdegustowanych spojrzeń, powinien – szczególnie wieczorem w mieście – ubrać się lepiej za elegancko, niż zbyt swobodnie.

„Ciao“?

Powitania zawsze są serdeczne, lecz „ciao“ mówi się we Włoszech tylko do młodych ludzi i bardzo dobrych znajomych. Najczęściej używanymi zwrotami są „buon giorno“ oraz – od ok. godz. 15:30 – „buona sera“.

Tylko bez stresu!

Italia to wymarzony kraj do spędzania urlopu, gdyż Włosi nie są narodem zbyt punktualnym. Piętnaście minut spóźnienia to nadal przybycie na czas, a nikomu nie przeszkadza, gdy spóźnimy się jeszcze bardziej.

Jedzenie trwa!

Na śniadanie, często spożywane na stojąco, pije się espresso macchiato lub cappuccino i zjada rogalik. Obiad je się najwcześniej o godzinie 13, ale trwa on za to dłużej. Przed kolacją, która ma miejsce dopiero po godzinie 20, Włosi często spotykają się na „aperitivo“ w barze lub w enotekach. Znajdziemy tam przeważnie mały bufet z przekąskami z sera, kiełbasy, pomidorów i oliwy podanych na przypieczonym chlebie czosnkowym.

Przy obiedzie i kolacji należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad: je się dobrze i w sporych ilościach, a poświęca się temu dużo czasu. Absolutnym minimum jest zjedzenie „primo“, które składa się przykładowo z talerza makaronu lub kluseczek gnocchi oraz „secondo“, które oznacza mięso lub rybę we wszystkich możliwych wariantach. Potem enwentualnie następuje deser, a na koniec obowiązkowa kawa, którą w porze popołudniowej i wieczornej może być tylko espresso lub espresso macchiato.

Napiwek? Niekoniecznie!

Napiwek w branży gastronomicznej nie jest powszechny, ponieważ do rachunku dolicza się rodzaj podstawowej opłaty za nakrycie i chleb o nazwie „coperto“ lub „pane e coperto“. Kto jest bardzo zadowolony z obsługi, może oczywiście zostawić parę monet na stole. W hotelach pokojówkom zostawia się zazwyczaj 5 euro za tydzień. W taksówce kwotę za przejazd ewentualnie się zaokrągla.

Od początku czerwca we Włoszech wprowadzono zakaz palenia w budynkach publicznych. Palacze muszą chodzić do specjalnie wydzielonych pomieszczeń lub też, korzystając z ładnej pogody, mogą palić na zewnątrz. Złamanie tego prawa grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Kapiele nago na plażach publicznych są zabronione, a opalanie się topless jest już obecnie tolerowane.

Porady dotyczące właściwej wymowy:

„Cia“ wymawia się jak /cza/, np.: Stracciatella /straczatella/, a nie /stracjatella/. To samo dotyczy „cio“ (/czo/), „ciu“ (/czu/), „ce“ (/cze/) oraz „ci“(/czi/). Pocałunek = il bacio /baczo/, pocałunki = i baci /baczi/ itd.

Źródło: https://www.dojubilera.pl/ciekawostki-zwiazane-z-bransoletkami-z-roznych-kultur-i-tradycji