Miasto Meksyk

0
688
Rate this post

Na wyspie, gdzie Aztekowie zbudowali swoją stolicę znajduje się obecnie centrum współczesnego miasta. Jest to Plaza de la Constitucion albo jak zwyczajowo nazywa się ten rejon Zocalo. W północne części stoi ogromna, barokowo ? klasycystyczna Katedra Miejska, a na ruinach królewskiego pałacu Azteków stoi Narodowy Paląc, który jest ośrodkiem władzy wykonawczej Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. To w tym pałacu rezydował wicekról Nowej Hiszpanii. W mieście jest ogromna ilość budowli sakralnych, z których większość została wybudowana w siedemnastym i osiemnastym wieku. Do dzisiaj przetrwały także domy mieszkalne i pałace z osiemnastego wieku. W mieście jest wydzielona Zona Rosa, czyli Różowa Strefa, która jest dzielnicą najbardziej atrakcyjną turystycznie i rozrywkowo.
Na południowo- wschodniej części miasta położone jest Xochimilco, miasteczko wchłonięte przez szybko się rozrastającą aglomerację, do którego turyści chętnie zaglądają ze względu na ?pływające ogrody?. Atrakcja ta ma swoją tradycję jeszcze z czasów prekolumbijskich: są to indiańskie łodzie wykonane z trzciny, na których Indianie w tradycyjny od wieków sposób hodują rośliny.
Na północnym krańcu miasta znajduje się miejsce, do którego co roku zdąża ogromna ilość pielgrzymek religijnych. Jest to Villa Gustavo A. Madero, dzielnica słynąca z cudownego ołtarza ?Dziewicy z Guadalupe?.
Dawne historyczne centrum Meksyku jest dziś bardziej atrakcją turystyczną: wielkie centra handlowe i ośrodki przemysłowe położone są na obrzeżach miasta.