Turystyka górska w Bieszczadach

0
487
Rate this post

Turystyka górska w Bieszczadach

Bieszczady to wymarzone miejsce dla miłośników pieszych eskapad górskich. Gęsta sieć oznakowanych szlaków turystycznych, dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne punkty gastronomiczne przyciągają turystów o każdej porze roku.

Najlepszą bazą wypadową w góry bez wątpienia jest Wetlina. Jest to niewielka miejscowość położona na skraju Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Swój początek mają tu między innymi szlaki na Połoninę Wetlińską, przez Szeroki Dział na Małą Rawkę czy przez Jawornik na szlak graniczny.

Kilka kilometrów za Wetliną znajduje się parking na Przełęczy Wyżnej, z którego wychodzi najkrótszy szlak na Połoninę Wetlińską. Po około godzinnym spacerze, idąc za żółtymi znakami szeroką górską drogą, dochodzi się do schroniska Chatka Puchatka – jest to najwyżej położone schronisko górskie w całym paśmie Bieszczadów.

Będąc w Bieszczadach warto również podjechać do Ustrzyk Górnych, bądź jeszcze kilka kilometrów dalej, w stronę granicy ukraińskiej – do Wołosatego i stamtąd wyruszyć niebieskim szlakiem na najwyższy szczyt – Tarnicę. Praktycznie na wszystkich szlakach, mniej więcej w połowie ich długości znajdują się drewniane wiaty, w których zmęczeni piechurzy mogą odpocząć i zaczerpnąć sił na dalszą wędrówkę.