Źle dobierasz kosmetyki? Dobrze zdefiniuj swoją skórę.

0
510
Rate this post

Wiele kobiet boryka się z prostym zdefiniowaniem swojego rodzaju skóry. Czasami diagnozowanie skóry „na własną rękę” prowadzi do mylnych przekonań. Spotykam często kobiety, które były przekonane, że posiadają dany typ skóry, co po większych oględzinach kosmetycznych okazało się, że były one w błędzie. Żyjąc przez wiele lat w błędnych przekonaniach, źle dobierały i stosowały kosmetyki, a także doprowadzały swoją skórę do problemów takich jak, wysypki, zapychanie porów lub podrażnienia.

Z tego względu, że ten problem jest dość powszechny, postanowiłam krótko opisać charakterystykę rodzajów skóry, aby każda z was mogła lepiej zdefiniować do jakiej grupy należy, co pomoże wam lepiej dobrać różnego rodzaju kosmetyki. Pamiętajcie, że każda skóra bez względu na rodzaj potrzebuje gruntownego, codziennego nawilżenia, takiego nawilżenia które penetruje głęboko przez wszystkie jej warstwy.

Na co zwrócić uwagę, określając swój prawidłowy rodzaj skóry.

Skóra normalna

Najrzadziej występuje u osób dorosłych, uważana za nieskazitelną, gładką, matową, białoróżową, bez skłonności do wyprysków, odporna na czynniki atmosferyczne, nie przesusza się, ani też nie wydziela sebum. Po 25 roku życia zaczyna się bardzo szybko starzeć.

Skóra sucha

Bardzo wymagająca w pielęgnacji. Jasny kolor, matowa, pergaminowa, cienka, mało elastyczna, napięta, bez widocznych porów, skłonna do przebarwień i uszkodzeń, mogą być widoczne naczynka, występują częste zaczerwienienia, wrażliwa na czynniki atmosferyczne, oraz kosmetyki. Bardzo szybko traci wodę, co powoduje, że szybko się starzeje bo już po 20 roku życia. Wymaga bardzo częstych zabiegów nawilżających i odżywczych.

Skóra tłusta

Gruba, przeważnie szarożółta, błyszcząca z widocznie rozszerzonymi porami na całej twarzy, najczęściej występują zaskórniki i wykwity, mało ukrwiona, wydziela dużo sebum i nieestetycznie się błyszczy. Odporna na czynniki atmosferyczne, wrażliwa na zaburzenia hormonalne, nerwowe i trawienne, najczęściej pojawiają się wtedy wykwity. Długo utrzymuje wilgoć, co powoduje bardzo powolne starzenie bo dopiero po 35 – 40 roku życia. Wymaga skrupulatnej pielęgnacji, ciężko ją utrzymać w idealnym stanie. Wymaga najczęstszych zabiegów kosmetycznych, głównie oczyszczających.

Skóra mieszana

Najbardziej skomplikowana ze wszystkich cer. Niektóre partie są suche, a niektóre tłuste lub pozornie tłuste w szczególności na strefie „T” w tych miejscach występują rozszerzone pory wydzielające sebum i pojawiające się zaskórniki, niekiedy wykwity. Sebum najczęściej nie jest tak duże jak w przypadku cery tłustej.  Pas strefy „T” to broda, nos, i czoło. Reszta skóry jest sucha lub normalna. Również zdarzają się przypadki odwrotne. Cera ta starzeję się wolno. Po 30 roku życia, wymaga podwójnej pielęgnacji na partie suche i partie tłuste. Co skłania do używania większej ilości kosmetyków czyli osobnych kosmetyków do skóry suchej i skóry tłustej.

Czy jesteś pewna co do rodzaju twojej skóry i jakie z nią masz problemy? Podziel się swoją opinią.