Jak efektywnie i szybko schudnąć. Czy masz już swój plan?

0
450
Rate this post

Do lata i wakacji jest jeszcze trochę czasu, tak więc jeśli zamierzasz zrzucić kilka kilogramów należałoby mieć dobry plan, dzięki któremu dojdziesz szybko do obranego celu.

Jeśli planujesz schudnąć jedynie parę kilogramów np. 1-5 kg to masz szansę to zrobić do wakacji. Idealne odchudzanie to ok. 1kg na miesiąc. Jednak jeśli się bardziej postarasz i stworzysz sobie dobry plan odchudzania, będziesz mogła ten wynik podwoić i schudnąć 2 lub 2,5 kg w ciągu miesiąca co mieści się w górnej granicy normy, ile powinno się maksymalnie chudnąć na miesiąc.

W odchudzaniu nie ma drogi na skróty. Jeśli przeczytałaś jakieś artykuły w których pisze, że ktoś zrzucił np. 5kg w tydzień, 10 dni lub nawet w miesiąc, możesz być pewna że:

1.artykuł nie podaje całej prawdy,

2.dana osoba schudła częściowo z ubytku wody, co trudno zaliczyć do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej lub osoba prawie nic nie jadła.

Odchudzanie powinno odbywać się systematycznie i bez głodowania, tak aby nie narażać organizmu na wyczerpanie z braku za małej ilości kalorii, ubytku wody czy niedoboru składników odżywczych.

Jak łatwo schudnąć?

Zdrowe i efektywne odchudzanie, to odchudzanie bez efektu jo-jo. Mimo, że w zdrowym odchudzaniu nie ma drogi na skróty, to jednak są dobre i efektywne sposoby, które zawsze można wykorzystać nie narażając organizmu na niewygodę, tak jak głodowanie i niedojadanie. Najłatwiejszą metodą jest zmiana diety na zdrowszą, mniej kaloryczną, a jednocześnie bardzo pożywną oraz efektywny wysiłek fizyczny.

Wysiłek fizyczny to nie tylko gubienie kalorii. Podczas ćwiczeń fizycznych pobudza się krążenie krwi, zwiększa się metabolizm, organizm przestawia się na „szybsze obroty”. Czyli uśpiony organizm „maszyna działająca na małych obrotach” zamienia się na „maszynę działającą na dużych obrotach”. Nasz uśpiony system zamienia się na bardzo aktywny system, w którym spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się szybciej niż bez wysiłku fizycznego.

Jednym słowem, organizm działa na większych i szybszych obrotach, co jest korzystne dla zdrowia i dobrego metabolizmu. Dobra wiadomość to taka, że po wysiłku fizycznym organizm jest nadal bardzo wydajny i cały czas dobrze spala tkankę tłuszczową, nawet podczas snu. Czyli „pracujemy” jeden raz ćwicząc, a spalamy przez wiele godzin odpoczywając.

Żeby schudnąć trzeba jeść, a nie głodować. Nasuwa się pytanie co więc jeść.

Najprościej jest zmodyfikować nieco dietę, którą już mamy i zamienić ją na nieco zdrowszą. Powinna ona być jak najbardziej lekkostrawna, zawierać mniej kalorii np. maki, tłuszczy i cukru. Najlepiej jest zmniejszyć, ale nie drastycznie, ilość spożywanych dziennie kalorii od 10-25%. Jeżeli twoja dzienna wydajność kaloryczna wynosi np. 2000 kalorii, to twoja nowa dieta powinna być uboższa o 200-500 kalorii, w zależności jak szybko chcesz schudnąć.

Jak to zrobić?

Najłatwiej jest zamienić niektóre wcześniej spożywane wysoko kaloryczne produkty na mniej kaloryczne. Jeżeli spożywasz tłuste sery, zamień je na chude. Śmietanę zamień na chudy jogurt, a z chleba i płatków najlepiej zrezygnować. Jeśli takie posuniecie jest dla ciebie nie do zaakceptowania, postaraj się jadać chleb w bardzo małych ilościach, jedynie kiedy naprawdę nie masz wyjścia.

Polecam wybrać chleb grubo ziarnisty taki, który ma mało zmielone ziarna typu Pumpernickel. Należy się skoncentrować na dodatkach do chleba, a nie na samym chlebie jako podstawie posiłku. Czyli spożywać więcej dodatków śniadaniowych z maksimum 1 kromką chleba lub chleb najlepiej ominąć.

Pumpernickel.

Jeśli chodzi o inne posiłki takie jak obiad, najlepiej spożywać niskokaloryczne kasze typu kasza gryczana, a ziemniaki potraktować jako jedynie dodatek do obiadu, a nie główną część obiadu. Na polskim obiadowym talerzu zawsze są nieodpowiednie proporcje produktów żywnościowych np. 40% ziemniaków, kaszy czy ryżu, 40% mięsa z np. sosem i 20% sałatki (przybliżone proporcje).

Są to zawsze duże ilości czystych węglowodanów, które nie są potrzebne dla organizmu. Zastąp węglowodany warzywami, częściowo surowymi, a częściowo ugotowanymi i odwróć proporcje węglowodanów i warzyw.

Polecam także picie soków i koktajli własnej roboty, co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Koktajle świetnie się sprawdzają np. na śniadanie i kolacje lub jako przekąska pomiędzy posiłkami. Uzupełniając dietę świeżo wyciśniętymi sokami warzywno-owocowymi, oczyścimy organizm z zalegających resztek pokarmów, co również jest świetną metodą na odchudzanie i nie tylko. Więcej na temat soków i koktajli zobacz nasze przepisy.

Jeżeli ktoś nie chce stosować Diety Długowieczności czy Diety Cud Okinawa, dzięki której się nie tyje, może zastosować się do wyżej wymienionych rad, które jest bardzo łatwo wprowadzić w życie.

Czy jest mi potrzebny plan?

Jeśli chcesz schudnąć do wakacji, polecam zrobić plan odchudzania. Należy wypisać cele i spisywać zjadane posiłki i ilość ćwiczeń każdego dnia. Powinnaś także zapisywać jak długo i co ćwiczyłaś oraz na koniec tygodnia spisywać wagę ciała. Polecam także dobrze planować tygodniowe zakupy, tak aby ci niczego nie zabrakło, aby się nie znaleźć w sytuacji gdzie będziesz bardzo głodna i zaczniesz jeść co będziesz miała pod ręką, co nie zawsze jest korzystne. Dobry plan odchudzania, to także sposób na motywację samego siebie, gdzie można śledzić każdego jednego dnia swoje postępy.