Mimo, że nie ma czegoś takiego jak dieta czy sposób żywienia Wabi Sabi, filozofia ta wywarła ogromny wpływ na sposób żywienia oraz sztukę kulinarną Japonii i zainspirowała swoją estetyką cały świat. Dieta inspirowana elementami Wabi Sabi to sposób żywienia prowadzący do dobrego zdrowia i długowieczności.

Składa się ona z naturalnych produktów w większości pozbawionych przetworzonych, nienaturalnych składników. Jest to sposób żywienia gdzie dusza i ciało biorą czynny udział i doznają przyjemności fizycznych, zmysłowych oraz duchowych. Głównymi aspektami są naturalność, świeżość, smak, piękno i harmonia.

Zwraca się uwagę na jakość, a nie ilość pożywienia, na smakowanie a nie na objadanie się, na artystyczną kolorystykę i prezentację a nie na jej ignorancję, na aspekty zdrowotne i smakowe, a nie na zaspokojenie głodu.

To sposób żywienia którego celem jest zaspokojenie nie tylko potrzeb ciała lecz także duszy i całej egzystencji człowieka. Tak jak nieomal wszystkie aspekty Wabi Sabi, kontrastują z zachodnim systemem wartości, również sposób żywienia inspirowany Wabi Sabi jest odwrotnością zachodniego systemu.

Wszystko zaczyna się od niematerialnych aspektów tak jak czucia i rozumienia tej filozofii, które w późniejszym etapie wyrażają się w formach materialnych, w tym przypadku sposobie żywienia.