Marzenia z baśni 1001 nocy

Odwiedzić Dubaj to nie wszystko – godne polecenia jest również Abu Dhabi. Obydwa emiraty mają wspólną cechę: nigdzie na świecie nie celebruje się luksusu tak jak tutaj.

Dubaj to brylant lśniący pośrodku pustyni; emirat, który wykracza poza granice czasu i przestrzeni. Tu stoi najwyższa budowla Bliskiego Wschodu, tu autostrady są oświetlone na całym odcinku, tu sztuczne wysepki imitują kulę ziemską, tu niebawem powstanie pierwsze pustynne metro świata. W Dubaju możliwe jest wszystko – tak brzmi motto, jakie przyświeca rozwojowi miasta.

Rocznie do Dubaju przyjeżdża 6 mln turystów, a co czwarty z nich to Europejczyk. Liczbę Niemców, którzy po sześciogodzinnym locie lądują na miejscu, ocenia się na 250.000 w skali roku. Ich dewiza przeważnie brzmi „stop and shop”. Dziewięciu na dziesięciu niemieckich turystów nocuje w cztero- lub pięciogwiazdkowych hotelach, a ich pobyt nie przekracza średnio pięciu dni. Goście odwiedzają słynny Złoty Rynek i próbują arabskich specjałów w trakcie nocnych biesiad na pustyni.

Rząd Dubaju pragnie zintensyfikować ruch turystyczny i do 2018 roku zwiększyć liczbę odwiedzających do 60 mln rocznie. Planuje się poszerzenie oferty adresowanej do osób młodych oraz rodzin, preferujących tańsze, dwu- lub trzygwiazdkowe hotele. Dubaj nie stanie się krajem tanich wakacji, ale i tu znajdą się doskonałe hotele o nieco niższym standardzie i przystępniejszych cenach. Eksperci zajmujący się promocją Dubaju zapewniają, iż poziom oferowanych usług jest tak wysoki, że do każdej gwiazdki w katalogowym opisie hotelu można doliczyć kolejną.

Spójność przekazu marketingowego – „Dubaj – królestwo niezapomnianych wrażeń“ – ma przy tym zostać zachowana. Dlatego także ci, którym podziwianie arabskiego przepychu nie wystarcza, mogą liczyć na szeroki wachlarz atrakcji. Możliwości jest wiele: szkoły nurkowania i kursy podwodnego łowienia ryb, ornitologiczne punkty obserwacyjne lub najstarsze zoo na Półwyspie Arabskim.

Goście pragnący w pełni zasmakować kulturowej różnorodności Emiratów Arabskich powinni udać się dalej – przede wszystkim do Abu Dhabi. Historia Abu Dhabi liczy sobie przeszło 5000 lat i sięga czasów, gdy osiedlili się tu pierwsi Beduini. Jednocześnie Abu Dhabi to ultranowoczesna metropolia, gdzie budowane są oszałamiające drapacze chmur oraz najwspanialsze hotele na świecie.

Spać niczym arabski szejk…

…można w najbardziej ekskluzywnym hotelu Abu Dhabi, Emirates Palace. Albo w najmodniejszem hotelu plażowym w całych Emiratach – Hilton Jumeirah Dubai. Albo w Ritz Carlton Dubai, niezwykle luksusowym hotelu o najwyższym standardzie.