Zasady przewożenia bagażu
Jeżeli na urlop wybieramy się samolotem, należy szczególnie dobrze się zastanowić, co zapakować. Ilość jest w końcu ograniczona. W bagażu lotniczym wyróżniamy bagaż podręczny albo pokładowy („cabin luggage“) i bagaż rejestrowany przewożony w luku samolotu. Ograniczenia dotyczące ilości bagażu, jaki można ze sobą wziąć mogą się różnić u różnych linii lotniczych. Dlatego zawsze należy to sprawdzić u odpowiedniego przewoźnika.
Bagaż podręczny
Istnieją jednak zalecenia IATA, Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych, które stosuje wiele linii lotniczych. Na ich podstawie bagaż podręczny nie powinien przekraczać wymiarów 55x40x20 cm ani ważyć więcej niż 5 kg. W klasie ekonomicznej można zabrać ze sobą tylko jedną sztukę bagażu, w klasie biznes i w pierwszej klasie dozwolone są z reguły dwie sztuki bagażu podręcznego.
Co zapakować do bagażu podręcznego:
* bilety na samolot
* dokumenty podróży
* dowód osobisty/paszport
* gotówkę (w razie potrzeby również w walucie obcej)
* czeki podróżne
* kartę EC/kredytowa
* okulary
* coś na nudę (słuchawki, książki, gry itp.)
Ograniczenia na całym świecie
Przedmioty sklasyfikowane jako niebezbieczne nie mogą być wnoszone na pokład samolotu. Do takich należą między innymi paliwo do zapalniczek, świece dymne, spray na insekty lub gaz łzawiący. Dodatkowo nie wolno zabierać do bagażu podręcznego noży, nożyczek, narzędzi, pilniczków do paznokci ani sztućców.
Ograniczenia dotyczące lotów, które zaczynają się w Unii Europejskiej oraz z przesiadką na terenie UE
Od 6 listopada 2006 obowiązują poniższe ustalenia:
1) Produkty płynne lub w postaci żelu (np. artykuły pielęgnacyjne lub kosmetyczne)
– pojemniki z płynami i podobnymi produktami nie mogą przekraczać pojemności 100 ml (brana pod uwagę jest ilość nadrukowana na opakowaniu)
– wszystkie artykuły w płynie muszą znajdować się w przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania, o pojemności nie przekraczającej 1 l
– każda osoba może mieć jedną taką torebkę
– torebka z artykułami w płynie ma zostać oddzielnie pokazana podczas kontroli bezpieczeństwa
2) Leki i specjalne pożywienie potrzebne podczas lotu mogą być przewożone poza plastikową torebką. Artykuły te jednak muszą również oddzielnie zostać przedstawione podczas kontroli bezpieczeństwa.
3) Artykuły ze strefy wolnocłowej mogą być brane na pokład, pod warunkiem, że
– zostały one zakupione w portach lotniczych UE lub na pokładzie linii lotniczych z UE oraz
– są przewożone w zapieczętowanym opakowaniu, jeśli posiada się paragon z tego samego dnia. Zapieczętowaniem artykułów zajmuje się punkt sprzedaży.
Bagaż rejestrowany
Zasadniczo w klasie ekonomicznej można przewozić 20 kg bagażu, w klasie biznes 30 kg, a w pierwszej klasie 40 kg. Jednak to również są wytyczne. Substancje wybuchowe lub łatwopalne (benzyna, naboje gazowe itp.) nie mogą być przewożone również w bagażu rejestrowanym. Duże sprzęty sportowe z reguły muszą zostać zgłoszone u przewoźnika.
Odprawa w dniu poprzedzającym wylot
Na wielu lotniskach możliwe jest zdanie bagażu w dniu poprzedzającym wylot. W ten sposób można zaoszczędzić trochę czasu i stresu w dniu wylotu. Kto decyduje się na wcześniejszą odprawę, może zaoszczędzić nawet godzinę. W naszych informacjach dotyczących portów lotniczych można sprawdzić, gdzie wcześniejsza odprawa bagażowa jest możliwa.
Ubezpieczenie
Bagaż lotniczy jest przez przewoźnika ubezpieczony na wypadek kradzieży lub uszkodzenia. Jednak jest on ubezpieczony tylko do kwoty maksymalnej określonej w Konwencji Warszawskiej, tzn. można otrzymać maksymalnie 517 euro odszkodowania . Dlatego zalecamy dodatkowe ubezpieczenie bagażu na własną rękę. I jeszcze jedno: na terenie lotniska w żadnym wypadku nie wolno zostawiać bagażu bez opieki. Oprócz niebezpieczeństwa kradzieży istnieje ryzyko, że z powodu takiego bagażu wszczęty zostanie alarm bombowy, co może okazać się bardzo kosztowne i nieprzyjemne.
Źródło: https://mobzilla.pl/optymalizacja-kosztow-w-firmie-z-pomoca-masowej-wysylki-sms