Bieszczady – podstawowe informacje

Bieszczadami nazywa się część Beskidów Wschodnich, które same są częścią większej jednostki – Karpat Zewnętrznych. Same Bieszczady, które leżą na terenie Polski, Słowacji oraz Ukrainy, także dzieli się na mniejsze rejony – Bieszczady Zachodnie oraz Wschodnie. Najwyższy punkt Bieszczadów to Pikuj, leżący po stronie ukraińskiej i wznoszący się na 1408 m. n. p.m. Po stronie polskiej najwyższym szczytem jest, niższa o 60 metrów Tarnica.
Na tym terenie jest także zlokalizowany Bieszczadzki Park Narodowy, który powstał już na początku lat 70., a dzisiaj jest jednym z większych parków narodowych w Polsce. Dzięki takiej formie ochrony przyrody Bieszczady wybierane są często przez miłośników flory i fauny na wakacyjne wyjazdy. Można tu spotkać nie tylko dziki, sarny i jelenie, ale także żbiki, żubry, orły oraz niedźwiedzie. Na terenie Parku znajduje się ponad 140 km szlaków dostępnych dla turystów.
Jednym ze słynniejszych miejsc w Bieszczadach jest Zalew Soliński. Znajduje się tutaj największa zapora wodna w Polsce, dzięki której zalew stał się rajem dla żeglarzy i wszystkich tych, którzy uwielbiają wypoczynek nad wodą. Ma on też zdecydowanie mniej komercyjny charakter, niż mazurskie jeziora.