Gdzie w Europie zapłacimy za przejazd?

0
476
Rate this post

Gdzie w Europie zapłacimy za przejazd?

W wielu krajach Europy na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty. W niemal wszystkich krajach za jazdę po takich drogach bez opłaty grożą wysokie grzywny. Niemiecki automobilklub ADAC sporządził zestawienie państw i różnych systemów opłat.

W Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Czarnogórze, Macedonii, Grecji i Polsce obowiązują opłaty w zależności od długości trasy. Z reguły przy wjeździe pobiera się kwit i przy opuszczaniu autostrady należy uiścić należną kwotę. Na niektórych odcinkach jednak trzeba zapłacić już przy wjeżdżaniu na trasę.

Drogie tunele lub płatne mosty?

W Szwajcarii, Austrii, jak również w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji i w Republice Czeskiej opłata drogowa pobierana jest w postaci winiety. W niektórych z tych krajów winiety obowiązują jedynie na autostradach lub ich fragmentach, w pozostałych dotyczą one całej sieci dróg krajowych. W Austrii niezależnie od konieczności wykupienia winiety, pobierane są dodatkowe opłaty za przejazd niektórymi odcinkami (np. autostrada Brenner, tunele Tauern i Katschberg, tunel Alberg, tunel Felbertauern). Szwajcaria oferuje jedynie winiety roczne, wszystkie inne kraje sprzedają winiety o różnym okresie ważności (jednodniowe, miesięczne, roczne).

W niektórych krajach europejskich, jak Wielka Brytania, Dania, Norwegia, Szwecja albo Turcja opłaty obowiązują przy przejeździe pewnymi odcinkami autostrad i niktórymi ważnymi tunele i mostami. Poza tym w niektórych miastach (np.Londyn, Oslo, Bergen) należy uiścić opłatę „za zatłoczenie“.

W niektórych państwach obok płatności gotówką akceptowane są również najpopularniejsze międzynarodowe karty kredytowe albo karta EC-/Maestro.