Ayutthaya – imponująca była stolica Tajlandii

0
614
Rate this post

Ayutthaya – imponująca była stolica Tajlandii

Ayutthaya, 85 km od Bangkoku, była stolicą Tajlandii przez ponad 400 lat. W dniach świetności kwitł tu handel i rozwijała się kultura. Atak Birmańczyków w 1767 roku spowodował upadek miasta, zniszczono wiele cennych świątyń i religijnych posągów. Jednak ruiny wielu z nich dumnie trwają do dziś, a część została odrestaurowana, dlatego jest wciąż wiele do obejrzenia.

Do Ayutthaya można w łatwy sposób dotrzeć z Bangkoku często kursującymi autobusami, pociągami, samochodami lub… łodzią. Miasto opływają rzeki Menam, Lopburi i Pasat, stąd nazywa się je nawet „miastem – wyspą”. Na miejscu najlepiej poruszać się rowerem lub zmotoryzowaną rikszą (tuk-tuk).

W Ayutthaya znajdziemy liczne starożytne ruiny, kilkanaście pałaców, historycznych muzeów i urokliwych parków. Jedną z bardziej znanych atrakcji jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO historyczny park Phra Nakhon Si Ayutthaya.

Warto też zapoznać się z lokalnymi produktami regionu Ayutthaya. Prowincja jest znana z wyrobów bambusowych i palmowych, które możemy z powodzeniem kupić na jednym z licznych straganów. Tkacze wyplatają bambusowe wachlarze, rybki z palmowych liści (uważane są za talizman przynoszący pomyślność i dostatek) i jedyne w swoim rodzaju kapelusze, będące nawet na tajskiej liście OTOP (One Tambon One Product) z unikatowymi rękodziełami wytwarzanymi tylko w danym regionie. Poza tym znajdziemy egzotyczne dla nas przysmaki tutejszej kuchni – azjatycką watę cukrową Roti Sai Mai czy deser z ryżu, fasoli, sezamu i cukru.

Turyści mogą również skorzystać z takich orientalnych atrakcji jak jazda na grzbiecie prawdziwego słonia czy rejsy tradycyjną długą łodzią po jednej z rzek przepływających przez Ayutthayę.

Jeśli chcesz odwiedzić to facsynujące miejsce, najlepiej jeśli dolecisz z Polski do Bangkoku, gdyż właśnie w stolicy Tajlandii znajduje się najbliżej położone od Ayutthaji lotnisko. Loty do Bangkoku nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Stosunkowo czesto można znaleźć atrakcyjne cenowo połączenie z wielu dużych europejskich portów lotniczych, chociażby z Frankfurtu, Paryża czy Londynu. Nie pozostaje nic innego jak kupić bilet, spakować się i ruszać w drogę!