Pierwsze oznaki wiosny kojarzą się Japończykom z różnymi kwiatami. Kiedy po długiej zimie promyki słońca zaczynają intensywniej świecić jest to oznaką, że mamy sezon rzepaku. Mieszkając w Tokio wystarczy wyjechać na wieś do sąsiedniej prefektury Saitama, aby upajać się pięknem rzepakowych łąk i pól.
Rzepak jest jedną z najstarszych roślin uprawianych w Azji. Zbiera się go kiedy jest jeszcze młody i nie rozkwitnięty. Jest on wtedy najsmaczniejszy posiada wyjątkowy, delikatny, musztardowy smak. Japońska odmiana tej rośliny jest mniej oleista i bardziej delikatna w smaku niż polska.
W Japonii uprawia się go dwa gatunki. Rzepak z przeznaczeniem na olej i rzepak jako roślinę jadalną wykorzystywaną szeroko w japońskiej kuchni. Rośliny przeznaczone na olej, a rośliny przeznaczone do spożycia jako warzywo, różnią się nieco od siebie. Jeśli chodzi o walory smakowe, osobiście nie zauważyłam pomiędzy nimi żadnej różnicy.
Na zdjęciach widzimy rzepak rosnący na dziko. Jest to ten sam rzepak, który jest uprawiany na japońskich polach z przeznaczeniem na olej. W Japonii jest to bardzo ceniona roślina ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe oraz wysokie wartości odżywcze.
W sezonie wiosennym Japończycy spożywają rzepak na szeroką skalę. Używa się go nieomal do wszystkich dań. Spożywa się go w całości czyli: trzonek, liście i kwiaty. Osobiście wyczekuję z niecierpliwością wczesnej wiosny, aby także móc delektować się zdrowym i smacznym rzepakiem. Ja go po prostu uwielbiam pod każdą postacią i nie wyobrażam sobie japońskich wiosennych dań bez tego przysmaku.
Japończycy potrafią celebrować przyrodę. Chętnie wyrażają swoją radość i dziękczynienie tej roślinie obchodząc corocznie święta-festiwal rzepaku. Jest to wyjątkowe wydarzenie roku, które jest organizowane na japońskiej wsi.
Jak wygląda taki festiwal?
Każda wieś posiadająca pola rzepaku organizuje swój lokalny festiwal dla swoich mieszkańców i przybyszów z okolicznych miejscowości. Także rolnicy posiadający małe pola, ogrody czy działki dodatkowo organizują sobie spotkania z innymi rolnikami, zapraszając znajomych i sąsiadów.
Tego typu spotkania na polach, w ogrodach czy działkach są bardzo wyjątkowe. Przybliżają każdego do natury i przypominają nam, że trzeba podziękować matce naturze za wspaniałe plony i pyszny rzepak.
Jest to także okazja, aby wspólnie spędzić miło czas na podziwianiu rzepakowych pól i kwiatów, posmakować lokalnych przysmaków z rzepaku, wypić japońskie wino sake i poczuć jedność z okoliczną ludnością, sąsiadem czy znajomym. Jest to także czas, aby docenić daną porę roku i sezonu, który wkrótce przeminie jak wiatr i na który przyjdzie nam ponownie czekać kolejny długi rok.
Kwiaty rzepaku są podziwiane za ich prostotę i naturalność. Używane są często do dekoracji wnętrz, aby przypominały nam życie w jego najprostszej formie, a także nadejście wiosny i ciepłe promyki słońca po długiej i zimnej zimie.
Poniżej jest zdjęcie skromnej Ikebany składającej się z sezonowych zimowych, wczesno-wiosennych kwiatów czyli kwiatów Ume i rzepaku. Tego typu Ikebana wyraża wiele na temat przemijającej przyrody, zapachu i piękna sezonu oraz nawołuje do czerpania radości z natury, a symbolem prostoty jest tutaj kwiat rzepaku. Ta kompozycja symbolizuje także harmonię w naturze, przemijanie starego i powstawanie nowego. Różowe kwiaty zimy i żółte, wiosenne kwiaty rzepaku oznaczają zmieniające się sezony czyli przemijanie zimy i narodziny wiosny. Czyli stare i nowe. Według starej filozofii Wabi Sabi i Zenu oznacza to: „żyj tu i teraz”.