Jak łatwo skończyć z przejadaniem – 8 ważnych reguł.

0
482
Rate this post

Większość ludzi ma tendencję przejadania się co powoduje ciągłe zmęczenie, otyłość, utratę energii i senność. Jeśli masz tego typu nawyk należy zastanowić się nad przyczyną takiego zachowania oraz wprowadzić pozytywne zmiany prowadzące do bardziej zbalansowanego sposobu żywienia.

Oto kilka reguł które w łatwy sposób pomogą ci zmienić twoje zachowanie

1.Nie jedz jeśli czujesz się częściowo nasycony. Po ok. 20 minutach od momentu rozpoczęcia spożywania pokarmu, układ trawienny wysyła informacje do mózgu o poziomie sytości twojego żołądka. Staraj się nie przejadać, a od stołu odchodź z uczuciem lekkiego nasycenia.

2.Po każdym zjedzonym kęsie odkładaj widelec i łyżkę. Tego typu powolne spożywanie posiłków zapobiega przejadaniu się. Twój układ trawienny zdąży wtedy wysłać informacje do mózgu o tym, że twój żołądek się napełnił. Badania udowodniły, że spożywanie posiłków za pomocą pałeczek zapobiega przejadaniu oraz przyczynia się do efektywniejszego gubienia wagi ciała.

3.Przeżuwaj pokarmy pomału. Zanim połkniesz, przeżuj każdy kęs parę razy. Nie spiesz się. Delektuj się smakiem. Dopiero jak twoje usta będą już puste, ugryź następny kęs. Po 20-30 minutach od zakończenia posiłku możesz napić się wody. Będziesz zdumiony tym, jak bardzo poczujesz się syty.

4.Rób przerwy podczas przeżuwania. Najlepiej zrobić sobie parę przerw 1 minutowych podczas posiłku. Możesz z kimś porozmawiać, poświęcić chwilę uwagi temu jak się czujesz i zwrócić uwagę na to w jakim stopniu napełniony jest twój żołądek.

5.Zrelaksuj się. Spożywaj posiłki w przyjemny sposób i bez pospiechu. W tym celu może ci pomóc słuchanie spokojnej muzyki. Ważne jest, abyś się nie spieszył i miał czas na pełne delektowanie się posiłkiem.

6.Staraj się koncentrować nad tym co jesz. Nawyk taki jak oglądanie telewizji rozprasza i dekoncentruje twój umysł. Jeśli udajesz się do restauracji postaraj się wybrać spokojne miejsce gdzie będziesz mógł się łatwo zrelaksować i skoncentrować nad spożywanym posiłkiem.

7.Urozmaicaj posiłki. Staraj się nie jeść ciągle tego samego. Niech każdy posiłek będzie inny i niech będzie on spożywany z radością i przyjemnością. Spożywanie posiłków jedynie w celu zaspokojenia głodu łatwo doprowadza do przejadania. Zadbaj o to, aby każdy posiłek był przyjemnością nie tylko smakową, ale także zmysłową i estetyczną.

8.Sprawdzaj swoje postępy. Z każdym dniem zwracaj uwagę na małe i większe osiągnięcia. Zwróć uwagę na to jak się czujesz i co jeszcze mógłbyś zmienić, poprawić lub polepszyć. Przypominaj sobie o swoim wytyczonym celu i staraj się kroczyć drogą, która cię do tego celu zaprowadzi.