Puebla

0
1085
Rate this post

Miasto Puebla jest jednym z pięciu najważniejszych hiszpańskich miast kolonialnych. Zostało założone w okolicy, która w wolnym tłumaczeniu oznaczała miejsce, gdzie węże zmieniały skórę (Cuetlaxcoapan). Jak głosi legenda o jego powstaniu zadecydował Julian Garces, hiszpański biskup, który wystosował list do hiszpańskiej królowej jakoby ujrzał we śnie gdzie to miasto miało zostać zbudowane (w swojej wizji widział grupę aniołów, które pokazały mu dokładnie miejsce, a miasto na pamiątkę jego wizji z początku nazywało się Puebla de los Angeles). Za początek miasta uważany jest rok 1531.
W dziewiętnastym i dwudziestym wieku miasto było ważnym ośrodkiem zarówno ekonomicznym jak i kulturalnym. Dobrze prosperował przemysł włókienniczy a polityka popierania imigracji stwarzała dobre warunki dla nowych przybyszów nie tylko z Hiszpanii, ale także z Włoch, Niemiec i Francji.
Niemiecka emigracja żyjąca w tym mieście okazała się jednym z ważniejszych powodów, aby niemiecka firma Volkswagen otworzyła tu potężny zakład na obrzeżu miasta.
W dwudziestym wieku miasto bardzo się rozrosło wchłaniając okoliczne miejscowości. W 1977 roku rząd federalny uznał miasto strefą zabytkową a dziesięć lat później w roku 1987 historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W mieście wiele jest ciekawych zabytków do zwiedzenia takich jak na przykład katedra, której budowa została zapoczątkowana już w 1575 roku i trwała właściwie przez lat trzysta, czy Kościół św. Franciszka, biblioteka założona w 1646 roku, Muzeum Rewolucji i wiele innych.