Austriackie landy w kilku słowach
W wszystkich dziewięciu krajach związkowych Austrii jest wiele do odkrycia. Nie da się tego zamknąć w kilku nawet najstaranniej dobranych słowach. Trzeba je przeżyc samemu.
Burgenland to jeden z mniejszych krajów związkowych Austrii. Ten wysunięty najbardziej na wschód land zachwyca rozległymi równinami wokół jedynego w Europie środkowej jeziora stepowego – jeziora Nezyderskiego.
W stolicy landu – Eisenstadt żył i tworzył Joseph Haydn, a obecnie miejscowy zamek Esterházy zaprasza na Burglandzki Festiwal Haydnowski (Haydn-Festspiele).
Dolna Austria rozciąga się po obu stronach Dunaju od Böhmisches Massiv na północy aż po Alpy na południu. Po dziś dzień dzieli się zwyczajowo na cztery regiony: Waldviertel z Krems, Weinviertel z Korneuburg, Industrieviertel z Wiener Neustadt i Mostviertel z St. Pölten – stolicą landu.
Bajkowe lasy, o których krążą niezliczone legendy, kręte uliczki zabytkowych miast, gdzie można wstąpić na łyk lub za trzymać się na kilka łyków wybornego austriackiego wina, malownicza Dolina Dunaju kuszą różnorodnością i zachęcają do wypoczynku w Dolnej Austrii.
Dolna Austria opasuje gospodarcze, kulturalne i duchowe centrum Austrii – dawną cesarską metropolię Wiedeń – stolicę Austrii. Wiedeń to nowoczesne miasto z wielowiekową tradycją, gdzie współczesność niemal niezauważenie przeplata się z historią. Tu kwitnie życie kulturalne, tu spotykają się goście z całego świata, żeby wypić przepyszną wiedeńską kawę lub dać się ponieść muzyce.
Z Wiednia, przez Dolną Austrię wiedzie droga wprost do zielonego serca Austrii, do Styrii – nazywanej tak z racji olbrzymiej ilości lasów, które rozciągają się na niemal połowie powierzchni landu. Styria sięga lodowca Dachastein na wysokości 2.995 m.n.p.m. i opada łagodnie między winnice na południe od stolicy landu Graz . Nie można pominąć w Styrii krainy jezior i gór – Salzkammergut, uważanej za najbardziej urokliwy region landu.
Salzkammergut poprowadzi nas wprost do rozsławionej przez cesarza Franciszka Józefa i jego małżonkę „Sissi” Górnej Austrii. Kraina godna cesarskiego wypoczynku nic nie straciła z biegiem czasu na swojej atrakcyjności. Zaprasza na granitowe wyżyny, w Dolinę Dunaju, nad jeziora i do zabytkowych miejscowości jak choćby stolica landu Linz, której początki – jako warownej osady – sięgają starożytych czasów rzymskich.
Od wieków wydobywano tam sól i włałnie od niej wzięły swoje nazwy Ziemia Salzburska i jej stolica Salzburg. A jeśli Salzburg to Mozart i muzyka – nie tylko podczas dorocznego letniego Festiwalu Salzburskiego. Dzieki atrakcjom kulturalnym, dogodnemu położeniu komunikacyjnemu, wielu ośrodkom sportów letnich i zimowych oraz niepowtarzalnemu urokowi takich miejsc jak wodospady Krimmler Wasserfälle, Park Narodowy Hohe Tauern, zespół grot lodowych Eisriesenwelt Ziemia Salzburska jest doskonałym miejscem na niezwykłe wakacje o każdej porze roku.
Park Narodowy Hohe Tauern łączy Ziemię Salzburska z krainą wspaniałych jezior i wysokich gór Karyntią. Tu można wybrac się na najwyższy szczyt Austrii Grossglockner, na jeden z 38 lodowców, nad jedno z ponad tysiąca jezior. Karytnia jest prawdziwym rajem – krainą miłośników sportów zimowych i pasjonatów aktywnego letniego wypoczynku, szukających relaksu w kąpieliskach termalnych lub wypoczynku rodzinnego.
Tyrol najlepiej opisuje jego średniowieczna nazwa „Górska Kraina”. To daje niepowtarzalne możliwości zorganizowania wypoczynku w górach i niezliczonych dolinach. Bogactwem Tyrolu i jego niepodważalnymi atrakcjami są również urokliwe, pełne wspaniałych zabytków kultury i architektury miasta i miasteczka, jak naprzykład stolica landu Innsbruck z budowlami pamiętającymi świetność rodu Habsburgów pałacem Hofburg, kościołem Hofkirche, zespołem pałacowym Ambras.
Na zachód od Tyrolu leży najmniejsze (wyłączając Wiedeń) państwo związkowe Austrii Vorarlberg. I mimo niewielkiej powierzchni można spotkać tam niemal wszystkie typy krajobrazów – od masywu Silvretta po płaskie okolice Renu. W stolicy Vorarlbergu Bregenz, nad – a właściwie na scenie wybudowanej na tafli Jeziora Bodeńskiego, które Vorarlberg dzieli z sąsiednimi państwami – Niemcami i Szwajcarią, każdego roku odbywa się światowej sławy festiwal operetkowy – Bregenzer Festspiele, który ściąga nad wschodni kraniec jeziora miłośników muzyki i turystów.