Źródła Sanu

0
472
Rate this post

Źródła Sanu

Na wycieczkę do Źródeł Sanu trzeba poświęcić cały dzień. Warto zadbać o suchy prowiant oraz odpowiednią ilość napojów, gdyż po drodze brak jest jakichkolwiek punktów gastronomicznych. Samochód najlepiej jest zostawić na parkingu w Bukowcu – uwaga, droga od Mucznego jest wyboista, mając auto z niskim zawieszeniem trzeba jechać wolno i ostrożnie, aby nie uszkodzić podwozia.

Początkowo szlak prowadzi szeroką drogą pośród polan – po prawej stronie wznoszą się bieszczadzkie szczyty, po lewej zaś biegną tory kolei ukraińskiej. Następnie ścieżka odbija w las. Cała trasa liczy niespełna 7 kilometrów i nie jest wymagająca, także osoby niezaprawione w długich wędrówkach również dadzą sobie radę.

Wędrując Doliną Górnego Sanu warto poszukać reliktów przeszłości. Z czasów przedwojennych zachowały się między innymi stare cerkiewisko oraz grób hrabiny Stroińskiej. Po około dwugodzinnej wędrówce dociera się do punktu widokowego, z którego rozciąga się panorama na okolice przełęczy użockiej, a także na ukraińską wieś Sianki. Stamtąd wąska ścieżka doprowadza do celu wyprawy – Źródeł Sanu.

Będąc w Bieszczadach warto zboczyć z głównych szlaków i odwiedzić tzw. bieszczadzki worek, miejsce w którym przed wojną tętniło życie, a obecnie z ponad 10 wsi przetrwały jedynie dwie.