Wyposażenie na zimowe wędrówki

W Bieszczady bez wątpienia warto jechać o każdej porze roku. Niezależnie od warunków atmosferycznych, te magiczne góry zachwycają rzesze turystów swym wyjątkowym klimatem oraz dziką przyrodą.

Wybierając się w Bieszczady zimą, warto jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i dostosować swój ubiór i wyposażenie do aktualnych warunków panujących na szlakach. Co prawda, Bieszczady to nie są wysokie góry – najwyższy szczyt to Tarnica o wysokości 1346 m, jednakże oblodzone skały znajdujące się powyżej granicy lasu mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla niedoświadczonych turystów.

Wychodząc na szlak zimą warto zaopatrzyć się w raki i rakiety śnieżne. Należy również pamiętać o tym, aby mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z zapisanym numerem do GOPR-u, tak aby w razie potrzeby móc szybko wezwać pomoc. Przydatnym podczas zimowych wędrówek jest także termos z ciepłą herbatą oraz odpowiedni ubiór chroniący przed niskimi temperaturami i przenikliwym wiatrem, który na szczytach połonin może często osiągać prędkość nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Przed każdą wycieczką należy zapoznać się z najnowszymi komunikatami GOPR-u informującymi m. in. o zagrożeniu lawinowym.