Rzepak na zdrowie. Dlaczego warto jeść rzepak-japońska dieta długowieczności

0
1749
Rate this post

Japońska dieta długowieczności jest bardzo bogata w różnorodne warzywa. Szczególną uwagę przywiązuje się do spożywania zielonych roślin liściastych.

Jednym z takich przykładów jest świeżo zerwany z pola rzepak. To wyjątkowa roślina sezonowa, która pojawia się na wiosnę. W Japonii są dwie odmiany rzepaku. Jedna z nich jest przeznaczana na olej, a druga jest uprawiana jako warzywo, które szeroko wykorzystuje się w japońskiej kuchni.

Rzepak uprawiany jako warzywo.

Rzepak przeznaczony na olej jest tak samo smaczny i wartościowy jak rzepak uprawiany w ogrodach. Oba gatunki różnią się nieco wyglądem. Rzepak znajdujący się na polach wygląda tak samo jak polski rzepak jednak nie zawiera tak dużych ilości oleju jak polski. Po ugotowaniu japońskiego rzepaku woda jest jedynie lekko zielona bez zawartości oleju. Natomiast gotując polski rzepak znajdziemy w wodzie resztki oleju. Japońska odmiana rzepaku jest bardziej delikatna w smaku od polskiej. Natomiast polski rzepak ma bardziej kremowy, można by powiedzieć bogatszy smak przypominający nieco awokado.

Dziko rosnący rzepak.

Jeśli chodzi o rzepak uprawiany w japońskich ogrodach, nie różni się on w smaku od tego, który jest uprawiany na japońskich polach. Różnice wizualne polegają na tym, że jego wersja ogrodowa posiada szersze liście i krótszy, grubszy trzonek.

Niektórzy twierdza, że pewna odmiana brokuł, tzw. młode brokuły to japoński rzepak i mylą te dwie rośliny ze sobą. Należy uważać ponieważ są to jednak dwie różne rośliny.

Młode brokuły.

Dlaczego warto jeść rzepak?

Rzepak należy do gatunku roślin zielonych typu Brassica, z rodziny kapustowatych, krzyżowych. Posiada niesłychanie cenne wartości odżywcze tak jak liczne witaminy i minerały, substancje antynowotworowe takie jak sulforafan ( siarka organiczna), zawiera substancje antybakteryjne, liczne karotenoidy i antyoksydanty oraz nie przetworzony olej rzepakowy w jego naturalnej postaci.

Jak zbierać rzepak?

Rzepak należy zbierać zanim jeszcze rozkwitną jego kwiaty. Najsmaczniejszy jest on wtedy, kiedy jego łodygi są miękkie i chrupiące, a kwiaty są w pączkach. Jeżeli rzepak zakwitnie, a mamy nadal ochotę go pozbierać, polecam poszukać roślin mniej rozkwitniętych i pozbierać jedynie jego górne części.

Rzepak spożywa się w całości czyli: łodygę, liście i jego kwiaty.

Ta roślina rozsiewa się często sama. Jeżeli nie macie go w ogródku nie polecam biegać i zbierać go z cudzych pól, a jedynie poszukać miejsce które do nikogo nie należy, a na którym rośnie dziki rzepak. Zbierany na dziko jest jak najbardziej zdrowy i bogaty w składniki odżywcze ze względu na to, że rośnie na naturalnej, nie nawożonej glebie.

Jak przygotować rzepak?

Jest bardzo wiele przepisów Diety długowieczności na temat jak przyrządzić pyszny rzepak. Już niedługo będzie je można znaleźć w naszych książkach.

Na ten temat nie ma zbyt wiele informacji w Internecie z tego względu, że spożywanie rzepaku na Zachodzie, a tym bardziej w Polsce jest zupełnie nieznane. W Polsce ludzie nie doceniają rzepaku jako rośliny, którą można spożywać w całości i stosować jako dodatek do dań. Ten blog jest jedynym i pierwszym miejscem w Polsce promującym rzepak jako roślinę nadającą się do spożycia.

Ugotowany rzepak.

Rzepak należy gotować bardzo krótko maksymalnie 3 minuty ze względu na to, że antynowotworowy składnik sulforafan, pod wpływem ciepła szybko ulega zniszczeniu. Gotujemy rzepak w całości wrzucając go na wrzątek. Oczywiście można też ugotować go na parze wtedy będzie on bardziej oleisty w smaku. Należy jednak pamiętać, aby przestrzegać krótkiego czasu gotowania.