Nowa Huta – nie tylko przemysłowa dzielnica Krakowa

0
592
Rate this post

Nowa Huta – nie tylko przemysłowa dzielnica Krakowa

Nowa Huta powstała w latach 50 – tych XX wieku. Początkowo funkcjonowała jako osobne miasto, potem jako nowoczesna dzielnica przemysłowa Krakowa.

Sercem Nowej Huty jest Plac Centralny (dziś im. Ronalda Reagana) motorem, który napędził władze do jej powstania, Huta Stali ( dawna Huta im. W.I. Lenina, potem T. Sendzimira, dziś ArcelorMittal Poland). W pierwotnej koncepcji Nowa Huta miała pozostać miastem bez kościołów. Wszystko zmieniło się za sprawą arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły (późniejszego Papieża Jana Pawła II) i proboszcza Bieńczyc ks. Józefa Gorzelanego. Tak powstał kościół Matki Bożej Królowej Polski – „Arka Pana”. To właśnie tutaj, po mszach odprawianych w intencji wyzwolenia Polski od totalitarnej władzy, w stanie wojennym dochodziło do starć z milicją.
Nowa Huta posiada również wiele innych obiektów, których wartości historyczne i architektoniczne mają wielkie znaczenie dla miasta. Dworek Jana Matejki w Krzesławicach to dawna pracownia mistrza i jego ulubione miejsce wytchnienia i odpoczynku od gwaru Krakowa. Kopiec Wandy – uchodzący za grobowiec Wandy córki legendarnego władcy i założyciela miasta Kraka, która nie chcąc poślubić Niemca rzuciła się do Wisły. Zespół klasztorny oo. Cystersów – należący do najcenniejszych budowli sakralnych Małopolski.
Dziś Nowa Huta pozostaje legendą. Jej centrum zostało wpisane do rejestru zabytków Krakowa. Najlepiej teren ten zwiedza się z wykwalifikowanym przewodnikiem miejskim, który pomoże w odkrywaniu jej nowych tajemnic.