Monterrey (nazywane także Sułtanem Północy lub Miastem Gór) jest trzecim pod względem wielkości i liczebności miastem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Cała aglomeracja liczy sobie około trzy miliomy osiemset tysięcy mieszkańców.
Miasto słynie z tego, że (oprócz oczywiście aspektów turystycznych) mieści się w nim prawdziwe centrum biznesowe kraju. Niezliczona ilość wielkich korporacji międzynarodowych ma tu swoje siedziby i filie. Miasto jest drugim najbogatszym miastem w kraju (a w rankingu światowym znajduje się na wysokim 63 miejscu) a co ważniejsze uznawane jest za najbezpieczniejsze miasto w tym regionie świata, co dla przeciętnego turysty mającego stereotypowe pojęczcie, co dzieje się w dużych (i nie tylko) miastach Ameryki Łacińskiej nie jest bez znaczenia, (ale i w tym mieście zaczyna coraz więcej mieć do powiedzenia mafia narkotykowa).W czasach przedkolumbijskich w tym regionie nie było stałego osadnictwa, natomiast zatrzymywały się tu koczownicze ludy (nomadowie) z plemienia Chichimeków (był to lud żyjący na suchych stepach dzisiejszego północnego Meksyku o charakterze koczowniczym i myśliwskim, wojowniczy. W czasach konkwisty buntujący się przeciwko najeźdźcom i czynnie się im przeciwstawiając).
Niedaleko gęsto zaludnionej aglomeracji znajdują się piękne tereny górzyste i półpustynne, które wchodzą w skład jednego z parków narodowych Meksykańskich Stanów Zjednoczonych ? Parque National Las Cumbes De Monterrey, który ze względów na swoje walory warto odwiedzić.