Czereśnie – uzdrawiające owoce. Właściwości – 5 powodów dlaczego warto je spożywać.

0
533
Rate this post

Czereśnie znajdują się w czołówce najzdrowszych owoców świata. Są one niskokaloryczne i zawierają dużo składników odżywczych. W sezonie letnim możemy spożywać je świeże, a poza sezonem są one dostępne w przetworach oraz mrożone. Oczywiście świeże owoce sezonowe są najbardziej wartościowe, dlatego powinniśmy spożywać je jak najczęściej właśnie na surowo.

Na rynku polskim możemy dostać polskie czereśnie i te z importu. Sezon na nasze polskie czereśnie kończy się z początkiem sierpnia, co nie powinno oznaczać, że musimy się pożegnać z tymi smacznymi i zdrowymi owocami na cały rok. Czereśnie importowane są na rynku dostępne aż do wczesnej jesieni, a po tym okresie czasu możemy kupić je zamrożone.

Czereśnie są owocami wielofunkcyjnymi. Doskonale nadają się do różnego rodzaju przetworów tak jak soków, dżemów, ciast czy słodyczy. Dieta Długowieczności poleca spożywanie tych owoców jak najczęściej i oczywiście najlepiej na surowo, dlatego przygotowaliśmy dla was łatwy i prosty przepis z którego będziecie mogli korzystać przez okrągły rok.

Jak wybierać czereśnie?

Na rynku mamy dostęp do czereśni o jasnym i ciemnym kolorze. Które z nich są lepsze? Jeśli chodzi o walory smakowe, to jest to sprawa gustu. Natomiast jeśli chodzi o walory zdrowotne, to zdecydowanie te o ciemniejszym zabarwieniu są najzdrowsze. Im ciemniejsze owoce tym lepiej z tego względu, że zawierają one większe stężenia antyutleniaczy, flawonoidów i polifenoli niż owoce o jaśniejszym zabarwieniu. Kolejnym ważnym aspektem jest ich świeżość. Oczywiście im świeższe owoce tym bardziej wartościowe. Te, które długo leżą na sklepowych półkach lub te w postaci mrożonej, zawierają mniej witamin i życiodajnej energii. Poziom składników odżywczych zmniejsza się od momentu zerwania owoców z drzewa, co nie oznacza, że są one bezwartościowe i nie powinno się ich spożywać. Jeśli mamy wybór, zawsze powinniśmy wybierać owoce jak najświeższe.

Czereśnie tuż po truskawkach to najbardziej uwielbiane owoce lata. Kojarzymy je przede wszystkim z latem i dobrym smakiem, a niewiele mówi się o ich wyjątkowych wartościach odżywczych. Po upływie sezonu nieomal zapominamy o tych owocach i rzadko kiedy je ponownie spożywamy. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego czereśnie powinny gościć na naszym stole przez okrągły rok.

1. Odchudzają.

Czereśnie zawierają dużą ilość wody ok. 75% i stosunkowo małą ilość cukru, są niskokaloryczne (100gr 50-70 kal.), zawierają dużą ilość błonnika, a dzięki  wyjątkowemu smaku, na długo pozostawiają uczucie sytości i satysfakcji.

2. Mają działanie antynowotworowe.

Czereśnie to jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem struktury DNA. Substancje zawarte w czereśniach takie jak: queritrin, kwas elagowy czy bardzo silna antynowotworowa substancja  perillyl alkohol POH chroni organizm przed nowotworami. POH jest substancją organiczną, która efektywnie zatrzymuje wzrost komórek nowotworowych. Stosuje się ją jako jeden ze składników leczenia tej choroby.

3. Zapobiegają chorobom i mogą zmniejszać ich objawy.

Lista chorób na co wpływają czereśnie jest bardzo długa. Pozwolę sobie wymienić tylko niektóre, te najczęściej występujące. Składniki chemiczne zawarte w czereśniach mają podobne działanie do leków przeciwbólowych tak jak np. aspiryny, dlatego efektywnie zmniejszają bóle migrenowe. Zmniejszają wszelkiego typu zapalenia w ciele co przyczynia się do złagodzenia wielu dolegliwości tak jak: reumatyzmu, artretyzmu, zapalenia kości i stawów, astmy, alergii, zapalenia jelit itd. Dzięki zawartości steroli pozytywnie wpływają na serce, stan żył i obniżają cholesterol.

4. Odmładzają i regenerują skórę.

Są bardzo bogate we flawonoidy, antyoksydanty i substancje odżywcze (na 100gr znajduje się ich duża ilość), które spowalniają procesy starzenia i regenerują organizm od wewnątrz. Spożywając czereśnie regularnie w odpowiednich ilościach, możemy zauważyć poprawę stanu skóry np. struktura i gładkość skóry się poprawia, zmniejszają się krosty, wypryski i zapalenia skórne.

5. Pozytywnie wpływają na sen i układ nerwowy.

Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez nasz mózg. Spożywając czereśnie, spożywamy melatoninę, która następnie łatwo przedostaje się do krwi i łączy z receptorami mózgu. Jeżeli mamy problemy ze snem, regularne spożywanie czereśni na pewno dostarczy nam odpowiedniej ilości melatoniny, efektywnie złagodzi objawy bezsenności i wyciszy nasz układ nerwowy.

Właściwości czereśni.

Zawierają liczne antyoksydanty i polifenole, flawonoidy, melatoninę, błonnik, sterole, witaminy i minerały.

W 100gr znajdują się skondensowane składniki odżywcze i uzdrawiające

(lista niektórych składników):

Witaminy:

C 17%, A 43%, K 2%, B3 2,5%, B6 4%,

Minerały:

potas 5%, miedź 11,5%, żelazo 4%, magnez 3%, mangan 5%.