Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy to obszar przyrody chronionej znajdujący się na południowo – wschodnim krańcu Polski. Jest to trzeci pod względem obszarui park narodowy w Polsce. Powstał w 1973 roku i od tego czasu jest ostoją dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Przy odrobinie szczęścia można spotkać kilka gatunków traszek, salamandrę plamistą, myszołowa czy sokoła wędrownego. Na terenie parku żyją również wilki, niedźwiedzie brunatne, rysie, żbiki oraz żubry, jednak ze względu na fakt, iż są to bardzo płochliwe zwierzęta unikające towarzystwa człowieka, spotkanie z tymi zwierzętami jest niezwykle rzadkie.

Poruszanie się po terenie parku dozwolone jest wyłącznie po wyznaczonych znakowanych szlakach. Do wyboru jest kilkanaście ścieżek historyczno – przyrodniczych. Za wstęp na teren parku pobierana jest taksa. W zależności od wybranej trasy wynosi ona 6-7 zł i uiszcza się ją w budkach BdPN zlokalizowanych na początkach szlaków. Można tam również zakupić bogato ilustrowane informatory turystyczne. Planując dłuższy urlop w Bieszczadach można pomyśleć o zakupie karnetu uprawniającego do kilkukrotnego wstępu do parku.

Wchodząc na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego warto zapoznać się z regulaminem, gdyż za złamanie zasad mogą zostać nałożone kary finansowe.